List of Prizegiving Awards

Junior Sports Awards

 

 

The Bev MacDonald Floating Trophy for a Promising Student in Physical Education

 

McIntyre Trophy for Physical Education (Awarded to a Grade 4 or Grade 5 pupil for enthusiastic participation

 

Dr De Groot Trophy for Primary Physical Education (Awarded to a Grade 6 or 7 pupil for enthusiastic participation)

 

The McPherson Cup for Inter-Class Physical Education

 

The Marilyn Woods Trophy (Awarded to a Promising Hockey Player in the Primary School)

The Primary Hockey Trophy (For Sportsmanship and Team Spirit

 

The Primary Hockey Cup (Awarded to a player who displays enthusiasm and determination for this sport)

 

The U/14 Hockey Cup (The Brennan Trophy. Awarded to a promising player in Grade 5)

 

The Sally de Beer Trophy (For the most improved Grade 4 mini-hockey player)

 

The Sandra Janeke Trophy (Awarded to a Promising Forward Player in the Junior School 1st Team)

 

The Iris Vaghi Trophy (Awarded to a Promising Defence Player in the Junior School 1st Team)

 

The Corrie Abbott Cup (for Junior Inter-Grade Tennis)

The Junior U/12 Singles Champion

 

The Junior U/12 Doubles Champions

 

The Junior Open Singles Champion

 

The Junior Open Doubles Champions

 

The Vivienne Druce Cup (for a promising tennis player in the Junior School)

 

The McIntyre Tennis Trophy (for enthusiasm and Determination)

 

Iris Myburg Junior Inter-House Shield

 

Matt Thurley Award (for a promising beginner)

 

 

Junior Special Awards

 

Choir Awards (3 years participation) 

 

Choir Awards (4 years participation)

 

The S.P.C.A. Inter-Class Trophy (Betty Lynch Trophy)

 

The Van Vuuren Award (For the Best Speaker in the Primary Oratory Contest in Grade 4 and Grade 5)

 

The Beryl Van Heerden Cup (For the Best Speaker in the Oratory Contest in Grade 6 and Grade 7)

 

The Most Helpful and Courteous Class Award

 

Pennacchini Trophy (Senior General Knowledge)

 

The Rosebowl (Junior General Knowledge Award)

 

The Reich Xhosa Cup (This is presented to the most diligent pupil whose First Language is not Xhosa)

 

The Janette Trophy (for Junior Bilingualism)

 

The Dodd Trophy (for Senior Bilingualism)

 

The Junior Inter-Standard Scholarship Cup

 

Junior Premier Awards

 

Prizes for Full Attendance throughout the Primary School

 

The Beryl Van Heerden Memorial Cup (For Sustained Effort in Grade 7)

 

The Mayor’s Trophy (For the Best All-Rounder in Grade 7)

 

The Molly Sellick Cup (Awarded to an Outstanding Prefect in Grade 7)

 

The Spirit Award

 

The Sheryl Moore Trophy (For Good Fellowship in Grade 7)

The Ambassador Award and a Prize Donated by GEM Schoolwear (awarded to a pupil in Grade 7 for her appearance, deportment, conduct, courtesy, enthusiasm, academic qualities and extra-mural activities)

 

The Head Prefect’s Award

 

The Deputy Head Prefect’s Award

 

The Primary School Dux 

 

 

Senior Sports Awards

 

Senior Hockey Trophy (To a player who shows determination and enthusiasm)

Lynn Black Trophy (Sportsmanship and Team Spirit)

Doug Smith Cup (An improved hockey player

Graetz Cup (An outstanding hockey player

Vaghi Award

 

 U/14 Singles

U/14 Doubles

Russon Cup (u/16 Singles)

Harvey Cup (u/16 Doubles)

Dorothy Dodd Cup (Open Singles)

Most Enthusiastic Player

 

Gillmer Trophy (u/14 50m Breaststroke)

Dick Cherrington Cup (u/14 50m Freestyle)

Elliot Cup (u/19 50m Freestyle)

 

Sports Woman of the Year

Senior Special Awards

 

Choir (5 years service to the school choir)

All Rounders

 

Deportment Awards

Joey van Zyl Cup (A well-groomed girl)

Deportment Cup

 

Academic Colours

Academic Honours

 

Couldridge Cup (Grade Scholarship)

 

Alison Miller Painting (Best Grade Performance in English Home Language)

 

A Hugo Naudé Print (Best Grade Performance in Xhosa Home Language)

 

Maskew Miller Trophy (Best Grade Performance in Afrikaans First Additional Language)

 

Head Prefects Award

Deputy Head Prefects Award

 

Head of Hostel Award

 

Chief Librarian’s Award

 

Theresa Mowatt Floating Trophy (Head of SCA)

 

Pennachini Trophy (General Knowledge)

 

Sally Potgieter Cup (Creative Writing)

 

EP Writers Club Trophy (for poetry)

 

Marlene Plumstead Trophy (Bilingualism: English and Afrikaans)

 

Stear Floating Trophy (Best Performance: English and Xhosa)

 

Natalie Stear Debating Trophy

Communicator’s Award

 

Junior Oratory Cup

Senior Oratory Cup

 

 

 

Senior Premier Awards

 

House Scholarship Cup (The House with the Best Academic Performance in Grades 4-12)

 

R D Elliot Shield (To the House that gained most points in all cultural, sport and academic activities in Grades 8-12)

 

JJ Albertyn Prize (The top academic performer at the end of Grade 10 in 2009)

 

Bokkie Human Trophy (The top academic performer in Grade 11 in 2012)

 

Anna Ofsowitz Award (The top academic performer in Grade 12 in 2012)

 

Kate Wilmot Trust (Awarded to a Christian leader studying further)

 

The Hutton Cup (Participation in Junior Secondary School Life)

 

Nicky De Groot Memorial Trophy (Best All Round Contribution in Grades 8-10)

 

Yerelemou Award (Participation in Senior School Life, awarded to a Grade 11 learner)

 

School Spirit Cup (Excluding a prefect and any first team player)

 

Rotary Cup (Awarded to a girl whose endeavours best exemplifies the Rotary motto, Service Above Self)

 

Rae Roup Memorial Trophy (Service to the school, excluding the head girl)

 

Cathy Simpson Trophy (Unsolicited service to the school, excluding a prefect)

 

Vivian Strydom Cup (Contribution to Cultural Activities)

 

Mayor’s Trophy (Best All Rounder in Grade 12) 

 

Panagis Trophy (Exceptional Contribution to a Cultural Activity at school)

 

Mayor Kopo Award (Community Service) 

 

Yvette Hunter Memorial Trophy (Courage and Commitment in caring for animals and people)

 

Young Trophy (For strength in adversity)

 

John Jooste Trophy (Exceptional Achievement) 

 

School Dux

 

The Good Fellowship Cup

 

Principal’s Award

 

OK / Close